Fresh Press portal
Nezavisni informatvni portal

Argentinci prošli kroz još jedan pakao, ponovo su u suzama, ali ovaj put slave!

Argentina je u 3. kolu grupe D Mundijala u Rusiji s 2:1 pobijedila Nigeriju, pa se tako na kraju uspjela plasirati u osminu finala

Puno neizvjesnosti donijeli su nam susreti u grupi C, u kojoj je jedino bilo jasno da Hrvatska ide u osminu finala, dok su se prvi favorit Argentina, Nigerija i Island “krvili” za drugo mjesto.

Argentinci su nakon osvojenog boda u dva kola, večeras igrali protiv Nigerije i morali su da pobijede, ali uz uslov da Island ne pobijedi Hrvatsku. Očekivano, prava drama zadesila je Jorgea Sampaolija i njegove igrače i od početka je bilo jasno da ih čeka pravo ludilo.

U prvih 15 minuta Argentina je gospodarila terenom, pa i došla do željenog vodstva. Ever Banega je sjajno proigrao Lionela Messija, koji zabija 100. gol na Mundijalu i svoj prvi na ovom turniru.

U 27. minuti Argentina je imala novu šansu. Messi je uposlio Higuaina, ali je ovome u udarac ušao nigerijski golman Uzoho. Messi je sjajno pucao ljevicom iz slobodnjaka u 34. minuti, ali Uzoho uz pomoć stative spašava Nigeriju.

U nastavku je Nigerija uspjela da izjednači. Igrala se 51. minuta kada je Mascherano skrivio penal, a Victor Moses mirno pogađa za izjednačenje i u tom trenutku je Argentina bila na putu kući.

Uslijedila je panika u argentinskim redovima, krenuli su Gaučosi na sve ili ništa, ali i Nigerija je opasno prijetila iz kontri. U 77. minuti Perez je igrao rukom u svom šesnaestercu, ali VAR je ovaj put bio na strani Argentine, pa sudija Čakir nije pokazao na bijelu tačku iako je pregledavao snimak više puta.

Imao je Higuain u 81. minuti sjajnu priliku, no iz sjajne pozicije Juventusov napadač puca visoko preko gola i ostaje 1:1. Kako se bližio kraj meča, napadi Argentine bili su sve jači i češći.

I onda u 86. minuti stoper Uniteda Marcos Rojo zakucava loptu u mrežu Nigerijaca na centaršut s desne strane za veliko slavlje Argentine, koja tako ide dalje.

Kako je Hrvatska dobila Island, tako je uslijedilo veliko slavlje Argentinaca, koji su nekim čudom uspjeli da prođu stotinu kriza i da odu u osminu finala, a tamo ih čeka – Francuska.

Argentina – Nigerija 2:1 (Messi 14, Rojo 86/ Moses 51 – penal)

Argentina: Armani, Tagliafico, Rojo, Otamendi, Mercado, Di Maria, Banega, Mascherano, Perez, Higuain, Messi.

Nigerija: Uzoho, Omeruo, Troost-Ekong, Balogun, Idowu, Ndidi, Mikel, Etebo, Moses, Iheanacho, Musa.