Fresh Press portal
Nezavisni informatvni portal

Memšo Čeliković: Najmlađi kandidat za načelnika općine u Tuzlanskom kantonu

Općina Teočak je najnerazvijenija u Tuzlanskom kantonu, specifična je po tome što od osnivanja na njenom čelu se nalazi Taib Muminović, kadar SDA

Razgovarala: Anisa Mahmutović

Prirodni resursi ovdje su zanemareni, mladi odlaze, a i oni koji ostaju ne vide svoju budućnost u mjestu u kome su odrasli.

Ove godine na lokalnim izborima za mjesto načelnika kandidiran je Memšo Čeliković sa 22 godine ispred SDP-a, ujedno i najmlađi kandidat za načelnika u Tuzlanskom kantonu.

Zanimljivo je sa koliko entuzijazma, volje i želje ovaj mladi momak govori o svojoj općini u koju se vratio sa školovanja iz glavnog grada Bosne i Hercegovine.

Memšo Čeliković je rođen u Teočaku. Sa 22. godine najmlađi je kandidat za načelnika općine u Tuzlanskom kantonu. Srednju ekonomsku školu završio je u Teočaku te je diplomant Fakulteta za Kriminalistiku, Kriminologiju i Sigurnosne studije (FKKSS) na Univerzitetu u Sarajevu (UNSA).

S obzirom da ste diplomant Fakulteta za kriminalistiku u Sarajevu, odakle zanimanje za politiku?

Prije svega, diplomant sam gore navedenog fakulteta koji spada u koš društvenih nauka na kojem sam dosta togao izučavao o političkom sistemu naše države, samim tim sam shvatio da bi bilo dobro da se izvrši supstitucija u političkom društvu, tačnije rečeno da probamo s mlađim kadrom zamijeniti stariji kadar koji je duboko pustio korijene u političkoj sferi BiH.

Također bih poručio svojim vršnjacima da se uključe u politički život, koliko-toliko, radi procesa izgradnje demokratskoga društva te principima međugeneracijske solidarnosti, poštivanja prava svih stanovnika BiH i izgradnji zajedničke evropske budućnosti u našoj divnoj zemlji. Stara poslovica koja kaže: “Na mlađima svijet ostaje” – dakle, kako sam se ja involvirao u politiku, tako bi pozvao i ostale mlade da se aktivnije uključe u politička zbivanja i tako kroz formalno ili neformalno obrazovanje unesemo promjene u društvo koje su očigledno prijeko potrebne.

Dakle izučavanjem političkog sistema u toku mojih studija najviše me ponukalo na ovaj korak, nadam se uspješan.

Teočak je najnerazvijenija općina u TK, Vi ste se odlučili da date doprinos u razvoju te općine, na koji način mislite razviti općinu, ako budete izabrani za načelnika?

Kao što sam nedavno napisao na svom Facebook profilu da je općina Teočak na samom dnu ljestvice što se tiče ostalih općina u Tuzlanskom kantonu i dalje iza toga čvrsto stojim.Krenut ćemo redom; Kada govorimo o turizmu ovaj vid razvoja u našoj općini apstinira još od davne 1992. godine, imamo prekrasno jezero na Sniježnici u koje nije uložena niti jedna marka od strane općinskih vlasti, imamo “Staru dzamiju” u Starom Teočaku još od doba Osmanske vladavine u Bosni na koju se isto tako ne stavlja poseban akcenat kada govorimo o ekonomskom razvoju.

Dakle, to su ta dva glavna aduta naše općine koju trenutne općinske vlasti ne percepiraju. BiH je poznata po tome da se infrastruktura počinje graditi zadnju godinu mandata, ista je situacija i u Teočaku, ako bih ja dobio povjerenje svojih građana ta infrastruktura bi imala svoj kontinuitet tokom cijelog mandata od 4 godine. Još bih se dotakao poljoprivrede, otvaranjem poljoprivredne zadruge ( koja je postojala u Teočaku, ali su je malo poslije rata općinske vlasti ugasile) veliki dio građana Teočaka bi mogao solidno živjeti samo od toga, jer naš kraj je poznat kao plodno tlo za raznorazne vrste voća i povrća (trešnja, šljiva, jabuka, malina), te stvaranje hladnjače na području naše općine kako bi se riješio problem viškova povrća ili voća.

Mislite li da bi u naredne 4 godine mogli nešto značajnije pomoći ekonomski razvoj Teočaka?

“Strategija razvoja od nerazvijene ruralne do razvijene urbane opštine Teočak” podrazumijeva ekonomski razvoj na bazi privatnog vlasništva, slobodne tržišne privrede, slobodnog protoka ljudi i kapitala te slobodne konkurencije, naravno što je u interesu većine građana naše općine. Naravno da bih mogao pomoći razvoju kada je u pitanju ekonomija, jer imamo te potencijale koji nam mogu donijeti višestruko veće prihode nego zadnjih dvadeset godina ( poljoprivreda, turizam, stočarstvo, seoski turizam), a koje dosadašnja vlast nije iskoristila.

Na koji način mislite zadržati mlade u Teočaku?

Opće poznata je priča da su mladi najugroženija kategorija stanovništva opštine Teočak, koji neprekidno održavaju tendenciju iseljavanja iz Teočaka. Naša mlađa populacija je u beznađu i bezpespektivnosti promjene svog položaja, te isto tako predstavnici su najvećeg dijela u ukupnom procentu nezaposlenih u općini.

Dajem sebi za pravo reći, jer sam to i na svojoj koži osjetio, da vladajuča struktura naše općine potpuno ignoriše položaj mladih i sve je činila i dalje čini da otjera našu omladinu “preko grane” kako bi zaradili za normalan život. Jednostavno rečeno naša općina nikada nije stvarala uslove mladima da bi se zaposlili, niti pružala kulturno-zabavni život dostojan mladog čovjeka 21. vijeka.

Ono na što bih se ja bazirao kako bih zadržao mlade u našoj općini je sledeće ; angažovanje mladih u određenim nevladinim organizacijama, volontiranjem i dobrovoljnim radom, angažmanima u političkim partijama, putem sportskih aktivnosti, neformalno obrazovanje, kulturna dešavanja, naravno povremeni provodi i druženja, podrškom kulturnim i sportskim aktivnostima, dakle jednostavno pružiti mladima bilo kakvu priliku učestvovanja u određenim aktivnostima od kojih bi imali neku korist.

Još bih dodao da budžet općine nema poziciju za finansiranje volonterskog rada mladih obrazovanih ljudi u svrhu odrađivanja pripravničkog staža, te bih potencirao na stvaranju istog. Bitno je spomenuti da bih predvidjeo dio sredstava za pomoć mladima koji se odluče na zasnivanje bračne zajednice, te na taj način simbolično stimulisao zasnivanje novih bračnih zajednica i porodica kao osnovih čelija društva.

Kako vam se čini trenutna situacija u vašoj općini, daje li se prilika mladima da se dokažu?

Nikakvu, ama baš nikakvu priliku mladi nemaju za svoje dokazivanje u općini Teočak.

Jesu li mladi zainteresirani da se nešto promjeni u Teočaku?

Naravno da su zainteresovani, ali oni ništa ne mogu učiniti povodom toga ukoliko se općinske vlasti ne uključe u taj problem i zajedničkim putem pronađu rješenje.Dakle, i što bi mladi bili zainteresirani za promjenu u Teočaku, oni to ne mogu sami bez ičije pomoći a glavni vjetar u leđa im mora biti isključivo općina Teočak.

Kako komentarišete vladavinu gospodina Muminovića u Teočaku, mislite li da bi trebao dati priliku mlađim naraštajima?

Teško je ovu “anarhiju” prokomentarisati a ostati objektivan, zapostavljeni mladi, demobilisani borci, socijalni slučajevi, penzioneri, studenti, nebriga za turizmom, infrastrukturom, kulturnim životom, poljoprivredom, sportom samo su neke karakteristike vladavine gospodina Muminovića.Na mlađima svijet ostaje, iz čega proizilazi da mora dati podršku i priliku mladima kako bi se dokazali a koju gospodin Muminović nikada nije dao.

Imate li u planu neke projekte za mlade u Vašoj općini?

Raditi na strategiji za borbu protiv diskriminacije mladih žena pri zapošljavanju, sprovesti istraživanje u svim školama na području općine Teočak te na osnovu rezultata tih istraživanja predložiti mjere za unapređenje obrazovno odgojnog rada, osnovati centar za kulturno sportske manifestacije u kojima će se održavati koncerti, takmičenja i slično, raditi na politici zapošljavanja mladih ljudi na način da se organizuje sajam zapošljavanja koji bi privukao sve firme iz TK, te bih dodao da je to okvirni plan na kojem radi SDP trenutno a koji će biti sproveden u djelo ukoliko dobijem podršku svojih građana.

Trenutno nema nikakvih projekata u koje bi se mladi mogli da aktivno uključe te takva situacija traje već 20. godina u općini Teočak.

S bzirom na kompletnu situaciji u kojoj se nalazi naša općina to je više nego potrebno.

Dragi moji vršnjaci i kolege ukoliko želite promjene na bolje, ukoliko želite da naša općina doživi procvat te da je ne nazivaju jednom od najsiromašnijih općina, izađite na izbore i svojim glasom recite da vam je dosta ove vlasti, da ne želite napuštati našu divnu Bosnu i Hercegovinu, mi smo ti koji možemo, koji moramo da mjenjamo jer naš Teočak zaslužuje i može bolje.


Komentari
Učitavanje...

Koristimo tehnologiju kolačića kako bismo vam ponudili bolju uslugu internetske stranice prilagođenu vama. Podaci pohranjeni preko kolačića koji se koriste na internetskim stranicama Društva nikad ne pokazuju osobne detalje iz kojih se može utvrditi identitet pojedinca. Prihvati Čitaj više