U decembru u netom završene godine, koja je svima bila teška, prije svega zbog pandemije koronavirusa i svih posljedica koje je donijela, a posebno gospodarstvu i industriji, objavili smo kako Aluminij industrija Mostar zašljava dodatnih 90 radnika, i to odmah nakon Nove godine.
Vijest iz Hercegovine da jedno poduzeće zapošljava nove radnike u vrijeme koronakrize odjeknula je pozitivno u cijeloj BiH i šire. Ovih dana ponovno smo posjetili Aluminij, razgovarali s menadžmentom i radnicima, ali i funkcioniranju, planovima za ovu godinu. Uvjerili smo se kako je sve obećano do sada i ispunjeno. Ostvareno. Dodatnih 90 radnika počelo je raditi u Aluminij industriji u Mostaru.
Dobrobit za zajednicu
Objasnili su nam ciljeve zapošljavanja za početak ove godine. Prva vijest koju smo dobili kada smo došli ponovno, prije nekoliko dana, u posjet Aluminiju jest ta kako je ostvaren zacrtani cilj zapošljavanja i da je Aluminij zaposlio 90 bivših radnika od početka ove godine.
Ako uđemo malo dublje u brojke i kažemo kako prosječna obitelj, prema statističkim pokazateljima, ima 3 člana, to znači da prosječno 564 ljudi s područja Hercegovine živi od plaće iz Aluminija, piše Večernji list BiH.
Ne boje se krize i ulažu Vrijedno je spomenuti da su ove brojke još veće ako uzmemo u obzir broj vanjskih usluga i tvrtki koje imaju ugovor s Aluminijem i koje imaju koristi od ponovnog pokretanja proizvodnje. Od sredine ljeta prošle godine, od kada je Aluminij preuzeo novi vlasnik, bilježi pozitivne rezultate i ulaganja. Radi se na obnovi i modernizaciji kompanije te otvaranju novih tržišta.
Sklopljeni su vrijedni ugovori. Vlasnik M. T. Abraham grupe uložio je u Aluminij industriju više od 3,000.000 KM. Ovaj iznos odnosi se na obnovu Ljevaonice, koja još uvijek nije u potpunosti u funkcionalnom stanju, obnovu glavne zgrade, plaće radnicima, obrazovanje, inspekcije peći i ostale opreme.
A, kako su istaknuli, ulažu dodatnih 7,000.000 maraka. Vizija menadžmenta u Aluminiju je razvijati ne samo poslovanje unutar svoje tvrtke već imati što više domaćih partnera kako bi ekonomija u Bosni i Hercegovini imala najviše koristi. Ova kompanija jedna je od rijetkih u BiH koja je u ovo izazovno vrijeme pandemije zaposlila toliki broj radnika i u tako kratkom vremenu.
U cijelom svijetu i našoj regiji vijesti su prepune naslova o zatvaranju poduzeća ili smanjenju broja radnika. Iz Hercegovine i početkom ove godine zbog Aluminija se šalju pozitivne vijesti – radnici se vraćaju na posao, pogon opet započinje proizvodnju. Ima li bolji način za početak nove godine?